Paziņojums par ilgtspējas risku integrēšanu ieguldījumu procesā attiecībā uz Luminor Bank AS (turpmāk – Luminor) portfeļa pārvaldības pakalpojumiem
Ilgtspējas faktori, kurus mēs ņemam vērā ieguldījumu procesā, ir vides aizsardzības, sociālie un darbinieku jautājumi, cilvēktiesību ievērošana, pretkorupcijas un kukuļošanas apkarošanas jautājumi. Lai ievērotu ilgtspējas faktorus portfeļa pārvaldības pakalpojumā1, mēs klasificējam ieguldījumus divās grupās: individuālie finanšu instrumenti un kolektīvie ieguldījumu fondi.
No mūsu tiešajiem ieguldījumiem un finansēšanas ir izslēgti šādi uzņēmumi:
Turklāt, mēs izslēdzam no mūsu nākotnes tiešajiem ieguldījumiem un finansēšanas uzņēmumus, ja tie darbojas šādās ar vidi saistītās jomās:
Attiecībā uz kolektīvajiem ieguldījumu fondiem mēs ieguldām tikai tādos finanšu instrumentos, kurus emitējuši ieguldījumu pārvaldnieki, kas parakstījuši Apvienoto Nāciju Organizācijas Atbildīgu ieguldījumu principus (UN PRI).
Šim finanšu produktam pamatā esošajos ieguldījumos nav ņemti vērā ES kritēriji vides ziņā ilgtspējīgām saimnieciskajām darbībām6.
Ilgtspējas risku7 iespējamās ietekmes uz ieguldījumu atdevi novērtējums
Mēs uzskatām, ka kāda vides, sociāla vai pārvaldības (turpmāk – ESG) notikuma vai kādu apstākļu iestāšanās var izraisīt faktisku vai potenciālu būtisku negatīvu ietekmi uz ieguldījumu vērtību, kas veikti, sniedzot portfeļa pārvaldības pakalpojumus.
Empīriskie un akadēmiskie pētījumi8 rāda, ka ilgtspējības faktoru pakļautība riskiem atstāj ietekmi uz finanšu aktīvu riska un ienesīguma rādītājiem, piemēram:
Kopumā, rēķināšanās ar ilgtspējas risku ieguldījumu procesā ir ļoti svarīgs faktors augstas un ilgtspējīgas ilgtermiņa peļņas nodrošināšanai.
Papildu informācijai skatīt arī Svarīgāko negatīvo ilgtspējas ietekmju paziņojumā
1 Portfeļa pārvaldības pakalpojumi: Bankas darbība, pēc Bankas ieskatiem un atbilstoši Līdzēju starpā saskaņotajai Portfeļa stratēģijai ieguldot un pārvaldot aktīvus, kas veido Klienta Portfeli, kā arī citas Līgumā paredzētas darbības ar mērķi saņemt pozitīvu atdevi no ieguldījumiem.
2 Ozona slāni noārdošās vielas (ODS): Ķīmiski savienojumi, kas reaģē ar stratosfēras ozonu un noārda to, kā rezultātā veidojas plaši izplatīti “ozona caurumi”. Monreālas protokolā par ozona slāni noārdošām vielām ir norādīti ODS un to samazināšanas un pakāpeniskas lietošanas izbeigšanas datumi. Monreālas protokolā regulēto ķīmisko savienojumu saraksts, kurā iekļauti aerosoli, dzesēšanas vielas, putu veidotājas vielas, šķīdinātāji un ugunsdrošības vielas, kā arī sīkāka informācija par parakstītājvalstīm un pakāpeniskas lietošanas izbeigšanas datumi, ir pieejams Apvienoto Nāciju Organizācijas Vides programmā.
3 Atsauces dokuments: Stokholmas konvencija par noturīgajiem organiskajiem piesārņotājiem (NOP), kas grozīta 2009. gadā
4 CITES: Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām. CITES uzskaitīto sugu saraksts ir pieejams CITES sekretariātā
5 Atsauces dokumenti: Bāzeles Konvencija par kontroli pār kaitīgo atkritumu robežšķērsojošo transportēšanu un to aizvākšanu; Regula (EK) Nr. 1013/2006 (2006. gada 14. jūnijs) par atkritumu sūtījumiem; un ESAO Padomes lēmums C(2001)107/FINAL, ar ko pārskata Lēmumu C(92)39/FINAL par reģenerācijai paredzēto atkritumu pārrobežu pārvietošanas kontroli.
6 Taksonomijas regula, 7.pants
7 Ilgtspējas risks: vides, sociāls vai pārvaldības notikums vai apstāklis, kas, ja tas notiek, varētu radīt negatīvu būtisku ietekmi uz ieguldījumu vērtību.
8 Atsauces dokumenti (angļu val.):
1) Assessing Risk through Environmental, Social and Governance Exposures, J. Dunn, S. Fitzgibbons and L. Pomorski, 2017. gada 17. februāris;
2) ESG for All? The Impact of ESG Screening on Return, Risk, and Diversification, T. Verheyden, R G. Eccles, A. Feiner, 2016. gada 11. jūlijs;
3) The impact of ESG investing in corporate bonds, C. Ferrarese, J.Hanmer, 2018. gada jūlijs.