• Naftas cenu pieaugums rada bažas par inflāciju
  • Obligāciju ienesīgums sasniedz jaunas gada virsotnes
  • Patērētājos manāmas noguruma pazīmes

Septembris ir sagādājis izaicinājumus gan akciju, gan fiksētā ienākuma tirgos, jo abos rezultāti bija negatīvi. Investori saskaras ar daudziem pretrunīgiem faktoriem. Lai gan spēcīgāki ekonomikas rādītāji un zemais bezdarba līmenis rada potenciālu tikai mērenai ekonomikas lejupslīdei un drīzai uzņēmumu peļņas rādītāju uzlabošanai, šie faktori arī sekmē pastāvīgu inflācijas spiedienu un Federālo rezervju sistēmas vēlmi uzturēt augstākas likmes ilgākā laika posmā. Vienlaikus negatīvu ietekmi atstāj obligāciju ienesīguma kāpums un jūtama ekonomiskās izaugsmes palēnināšanās Eiropā un Ķīnā.

Attīstīto tirgu akciju indekss MSCI World septembrī ir samazinājies par -1,9 %, savukārt attīstības tirgu akciju indekss MSCI Emerging Markets ir samazinājies par -2,1 %. Tikmēr ASV obligāciju ienesīgums ir ievērojami pieaudzis, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam pieaugot līdz 4,62 %, kas iezīmē augstāko līmeni 16 gadu laikā (pirms mēneša — 4,10 %). Tāpat Vācijas 10 gadu obligāciju ienesīgums pieauga līdz 2,96 % salīdzinājumā ar 2,47 % pirms mēneša. Šāda tirgus reakcija sekoja pēc tam, kad lielākās centrālās bankas, kas apturēja likmju celšanu, tomēr paziņoja par iespēju tās vēl turpināt celt nākotnē. 

Cik liels apdraudējums ir naftas cenu pieaugums?

Pēc tam, kad lielāko gada daļu cena bija turējusies vidēji 75 ASV dolāru apmērā, WTI (West Texas Intermediate) jēlnaftas cenas sasniedza 10 mēnešu augstāko līmeni — aptuveni 93 ASV dolārus par barelu, taču tas joprojām ir krietni zem pagājušā gada augstākās cenas, proti, 123 ASV dolāri. Galvenais nesenā kāpuma cēlonis ir ieguves samazinājums Saūda Arābijā (lielākā naftas eksportētāja) un Krievijā, jo abas valstis šā mēneša sākumā paziņoja, ka saglabās pašreizējo samazināto ieguves apjomu līdz gada beigām. No otras puses, raugoties no globālā pieprasījuma viedokļa, lēnā izaugsme Ķīnā, kas ir lielākais naftas patērētājs, un aktivitātes palēnināšanās Eiropā varētu novērst būtiskāku kāpumu pāri 100 dolāru atzīmei.

Augstākas enerģijas cenas parasti darbojas kā nodoklis patērētājam. Mājsaimniecībām atvēlot lielāku budžeta daļu izdevumiem par degvielu, tām paliek mazāk līdzekļu citiem izdevumiem. Tomēr šī situācija var arī palīdzēt kontrolēt pamata inflāciju, jo tās rezultātā var samazināties pieprasījums pēc noteiktiem pakalpojumiem. Un atšķirībā no naftas cenu kāpuma, kas bija novērojams pagājušajā gadā pēc iebrukuma Ukrainā, dabasgāzes cenas ir saglabājušās stabilas, tuvu zemākajam līmenim trīs gadu periodā. Paredzams, ka šī stabilitāte atvieglos komunālo pakalpojumu izmaksu spiedienu ilgākā periodā.

Naftas cenas pieauga līdz to augstākajam līmenim 10 mēnešu periodā, savukārt dabasgāzes cenas šai tendencei nesekoja


Avots: Bloomberg L.P.

10 gadu ienesīguma likmes sasniedza augstāko līmeni 16 gadu periodā

Pasaules centrālās bankas brīdināja priekšlaicīgi negaidīt likmju samazināšanu, kas savukārt pacēla likmes visā ienesīguma līknē līdz vairāku gadu augstākajam līmenim. Šķiet, ka starp lielākajām centrālajām bankām vissarežģītākajā situācijā ir Kristīne Lagarda Eiropas Centrālajā bankā (ECB). Šīs grūtās situācijas iemesls ir tāds, ka inflācija Eiropā joprojām ir nepiekāpīgi augsta, kā rezultātā ECB nolēma paaugstināt likmes par ceturtdaļu punkta savā septembra sanāksmē, kas bija jau desmitā sanāksme pēc kārtas, kurā tiek paaugstinātas likmes, neskatoties uz gauso ekonomiku.

Tikmēr ASV tirgos joprojām pastāv neskaidrība par to, vai Federālo rezervju sistēma ir beigusi paaugstināt likmes. Tomēr atšķirībā no Eiropas ASV iekšzemes ekonomika joprojām ir noturīga, un inflācijas tendence ir labāka nekā Eiropā. Tomēr ir parādījušās bažas par iespējamu valdības darba apturēšanu, kas var vēl vairāk atstāt negatīvu ietekmi uz noskaņojumu.

Kā norādīts virsrakstā, galvenā uzmanība tika pievērsta obligāciju ienesīgumam, kas sasniedza augstāko līmeni vairāku gadu periodā, jo Federālo rezervju sistēma plāno atstāt augstākas procentu likmes uz ilgāku laiku. 10 gadu ienesīguma likmes pietuvojās 4,62 % atzīmei, iezīmējot augstāko līmeni kopš 2007. gada, radot spiedienu uz izaugsmes uzņēmumu akcijām un uz tehnoloģijām bāzēto Nasdaq.

Patērētāju tēriņus ieskauj nenoteiktības mākonis

Patēriņa izdevumi līdz šim ir uzrādījuši neticamu noturību. Ievērojamu gada daļu spēcīgs darba tirgus, būtisks algu kāpums un pandēmijas laikā uzkrātie ietaupījumi ir veicinājuši tēriņus, īpaši ceļojumiem un atpūtas aktivitātēm. Tomēr labie laiki, šķiet, iet uz beigām. Neraugoties uz inflācijas samazināšanos, patērētāji kļūst arvien piesardzīgāki un selektīvāki savos tēriņu modeļos, un šī tendence šovasar bieži tiek izcelta uzņēmumu peļņas analīzēs. Turklāt, darbavietu skaita pieaugumam samazinoties (un paredzot turpmāku palēnināšanos 2024. gada pirmajā pusē), pilnīgu papildu uzkrājumu izsīkšanu, studentu kredītu atmaksas atsākšanos oktobrī ASV, degvielas cenu kāpumu un aizņēmumu izmaksu pieaugumu, prognozes gan patērētājiem, gan ekonomikai kopumā kļūst ievērojami nestabilākas.

Tirgus novērtējums

Septembrī ieguldījumu pārvaldes komanda saglabāja savu iepriekšejo tirgus pozīciju. Valdošās ekonomikas prognozes liecina par zināmā mērā piesardzīgu pieeju dažādās aktīvu klasēs. Kopš vasaras beigām riska aktīvi lielākoties ir ieņēmuši nogaidošu pozīciju, kā rezultātā kopējais noskaņojums nedaudz sliecas “riska mazināšanas” virzienā. Šīs pārmaiņas var saistīt ar pieaugošo spiedienu uz patēriņu un kopumā sarežģītākiem apstākļiem abās Atlantijas okeāna pusēs.

Luminor ieguldījumu stratēģijas pozicionējums

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.