Tirgi cīņā ar negatīvajiem faktoriem
  • Pasaules akciju cenas atgriežas pie augšupejošās tendences un kopš gada sākuma tās ir pieaugušas par 2%
  • Itālijas politiskā nenoteiktība rada papildu negatīvo ietekmi  Eiropas akciju tirgus izaugsmei
  • Bažas par tirdzniecības karu pieaug, taču tās joprojām šķiet kontrolējamas
  • Pasaules akciju novērtējums ir nedaudz virs vidējā rādītāja, bet spēcīgais uzņēmumu peļņas pieaugums ir labvēlīgs turpmākai izaugsmei
  • Kopš gada sākuma investori  ir ieguldījuši vairāk nekā 94 miljardus ASV dolāru akciju fondos un biržā tirgotajos fondos (ETF)

Pasaules akcijas atgūstas no korekcijas, taču  Eiropas akcijas atpaliek

Neraugoties uz pieaugušo svārstīgumu, pasaules akciju tirgi ir atgriezušies pie augšupejošās tendences ar vairumu reģioniem, kas ir atguvuši kopš gada sākuma zaudēto akciju cenu vērtību. Investori, kuri savus ieguldījumus ir veikuši eiro valūtā, saņēma papildu cenu pieauguma  stimulu no valūtas kursa svārstībām, ņemot vērā, ka ASV dolāra maiņas kurss attiecībā pret eiro paaugstinājās.

Visu valstu pasaules indekss (All Country World index) uzrādīja 2% pieaugumu par periodu no šī gada sākuma līdz maijam, ko galvenokārt veicināja ASV akcijas. Jaunattīstības tirgu akciju cenas ir samazinājušās par 0,5% kopš gada sākuma, taču laika periodā no 2017. gada maija jaunattīstības tirgu akciju cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 8%.

Eiropas akciju cenas atpaliek no citu reģionu akcijām, un tās ir nokritušās par 1,7% kopš gada sākuma. Eiropas akciju tirgus sniegums jau kādu laiku ir bijis vājš, un pašlaik tas uzrāda vissliktāko sniegumu lielo reģionu vidū viena gada snieguma perspektīvā.

Politiskā nenoteiktība rada papildu negatīvo ietekmi Eiropas finanšu tirgu izaugsmei

Eiropas makroekonomikas dati šogad turpina būt vāji. Lai gan ir novērots Eiropas uzņēmumu peļņas pieaugums, tas ievērojami atpaliek no citu reģionu uzņēmumu peļņas izaugsmes. Tas ir arī negatīvi ietekmējis Eiropas akciju tirgus sniegumu, kas pēdējā laikā arī ir bijis vājš.

Situāciju Eiropas Savienībā pasliktināja politiskā nestabilitāte Itālijā, kad populistiskā Pieczvaigžņu kustība (MS5) ieguva vislielāko balsu skaitu  parlamentā un saskārās ar problēmām koalīcijas izveidē. Rezultātā Itālijā pastāvēja pirmstermiņa vēlēšanu risks, negatīvi ietekmējot investoru noskaņojumu visā pasaulē.

Lai gan  pirmstermiņa vēlēšanu risks tika novērsts un tika izveidota koalīcija, joprojām pastāv nenoteiktība attiecībā uz ekonomikas reformām, ko varētu ieviest jaunā valdība. Turklāt dažas no MS5 partijas ierosinātajām politikām varētu palielināt Itālijas jau tā lielo valsts parāda apjomu (apmēram 132% no IKP). Tā rezultātā Itālijas un Vācijas obligāciju ienesīguma atšķirība ļoti strauji pieauga, bet eiro valūtas maiņas kurss attiecībā pret ASV dolāru samazinājās.

Tomēr investoriem vajadzētu paturēt prātā, ka šīs nenoteiktības ietekme ir vērsta tikai uz Eiropas tirgiem, un tai nevajadzētu ietekmēt pasaules ekonomiku, uzņēmumu peļņu un  pasaules akciju tirgu. No otras puses, Eiropas akciju cenas varētu turpināt atpalikt no citu reģionu akcijām pašreizējās politiskās situācijas dēļ.

Tomēr pavājinātajam eiro valūtas maiņas kursam pret ASV dolāru vajadzētu nākt par labu Eiropas eksportētājiem, padarot viņu preces lētākas un palielinot viņu starptautiskos ieņēmumus. Tādējādi mēs varētu sagaidīt Eiropas uzņēmumu peļņas pieauguma atjaunošanos.

Investoru uzmanību atkal piesaista tirdzniecības karš

Līdz ar peļņas sezonas nobeigumu un stabiliem ekonomikas datiem investoru uzmanība atkal tiek vērsta uz dažādu politisko un ģeopolitisko notikumu virsrakstiem. Ziņas sekoja par notikumiem Itālijā, Ziemeļkorejā, Tuvajos Austrumos un arī Ķīnā. Tomēr šo ziņu ietekme uz tirgiem bija īslaicīga, jo šādi notikumi būtiski neietekmē pasaules ekonomiku kopumā.

Tomēr tirdzniecības karu  jautājums var izraisīt patiesu satraukumu investoru vidū, jo tas var ietekmēt gan ekonomikas izaugsmi, gan uzņēmumu peļņu. Turklāt  pašlaik politiķi pāriet no diskusijām un sarunām uz faktisko politikas īstenošanu, tādēļ pēdējā laikā šie notikumi atkal piesaistījuši investoru uzmanību.

Turklāt maija beigās Trampa administrācija negaidīti šokēja Amerikas tuvākos sabiedrotos, nosakot muitas tarifus no Eiropas, Meksikas un Kanādas importētajam tēraudam un alumīnijam. Visticamāk, šis lēmums izraisīs attiecīgas atbildes darbības no skarto valstu puses, apgrūtinot turpmākās sarunas šajā jautājumā.

Neraugoties uz to, ekspertu prognozētais pamata scenārijs paredz, ka jautājums tiks atrisināts racionālu sarunu ceļā, nepārveidojoties vēl lielāka mēroga tirdzniecības karā. Līdz ar to, lai gan jaunāko ziņu dēļ tirgos varētu tikt novērots paaugstināts svārstīgums un negatīvs investoru noskaņojums, pašlaik nav sagaidāma negatīva ietekme uz akciju cenu izaugsmi  ilgtermiņā.

Akciju novērtējums nesniedz pamatu bažām

Atkarībā no izmantotā koeficienta pasaules akcijas ir vai nu novērtētas saskaņā ar to patieso vērtību vai nedaudz virs ilgtermiņa vidējā līmeņa. Saskaņā ar plaši izmantoto Shiller P/E koeficientu, kas novērtē akciju novērtējumu attiecībā pret 10 gadu vidējo peļņu, Visu valstu pasaules indeksa (All Country World indekss) vērtība ir 21,7 P/E, salīdzinot ar tā 23 gadu vidējo rādītāju – 18,4. Jaunattīstības tirgus akcijas joprojām ir lētākās, savukārt ASV akciju tirgum ir lielākais Shiller P/E koeficients, kas joprojām ļoti atpaliek no visaugstākā rādītāja, kas tika novērots kopš 1871. gada.

Pamatojoties uz šiem aprēķiniem, pašreizējais novērtējums joprojām ļoti atpaliek no vēsturiskā rekordlīmeņa. Turklāt ekonomikas atveseļošanās un buļļu tirgus laikā Shiller P/E koeficients mēdz būt pārāk augsts, jo 10 gadu vidējā peļņa neņem vērā prognozēto peļņas pieaugumu. Tā ietekme var būt ievērojama, jo, piemēram, nākotnes S&P 500 P/E, kas ņem vērā prognozēto 1 gada peļņas pieaugumu, šobrīd ir tikai 16,5, salīdzinot ar vidējo rādītāju 25,5 kopš 1990. gada, kas liecina par relatīvi lētām ASV akcijām.

Lai gan abām aprēķinu metodēm ir savas priekšrocības un trūkumi, pašreizējais pasaules akciju novērtējums nav ne izaugsmes veicinātājs, ne šķērslis turpmākai izaugsmei, neatkarīgi no izmantotā parametra. Tas nozīmē, ka akcijas joprojām nav pārāk dārgas un joprojām ir pievilcīgas ieguldījumiem salīdzinājumā ar obligācijām. Turklāt potenciālais uzņēmumu peļņas pieaugums varētu nodrošināt papildu atbalstu akciju tirgum.

Neskatoties uz neseno svārstīgumu tirgos, investori turpina ieguldīt akciju fondos

Jaunākie fondu līdzekļu plūsmu dati apliecina, ka investorus nav atturējis ne nesenais svārstīgums, ne politiskā situācija. Saskaņā ar uzņēmuma Thomson Reuters Lipper fondu līdzekļu plūsmas datiem uz 30. maiju, investori turpinājuši  ieguldīt biržā tirgotajos akciju fondos (ETF) astoto nedēļu pēc kārtas. Turklāt papildu ieguldīto līdzekļu apjoms kopš gada sākuma biržā tirgotajos akciju fondos ir  sasniedzis 67,9 miljardus ASV dolāru.

Arī akciju fondos šogad investori ir ieguldījuši papildu līdzekļus. Saskaņā ar jaunākajiem Thomson Reuters Lipper datiem, akciju fondos kopumā kopš gada sākuma papildus ieguldīti 26,4 miljardi ASV dolāru.

Tas liecina, ka investori ir izmantojuši jaunāko korekciju, lai palielinātu savas akciju pozīcijas par labākām cenām, gaidot augšupejošās tendences turpināšanos.

Izaugsmes perspektīvas paliek pozitīvas

Kopējā nākotnes prognoze nemainās salīdzinājumā ar iepriekšējiem mēnešiem. Neskatoties uz īstermiņa svārstībām, pasaules akciju tirgi veiksmīgi tiek galā  ar daudziem negatīvajiem faktoriem, jo pamata rādītāji turpina būt labvēlīgi turpmākai augšupejai. Lai gan ir sagaidāms, ka procentu likmes turpinās pieaugt, mērenai inflācijai vajadzētu nodrošināt, ka to kāpums ir pakāpenisks un lēns. Tāpat arī paredzams, ka turpināsies spēcīgs uzņēmumu peļņas pieaugums.

Tirdzniecības kara jautājumi var paaugstināt svārstīgumu tirgos, un to attīstībai ir uzmanīgi jāseko līdzi. Tomēr pašlaik negatīva ietekme uz akciju cenu pieaugumu nav sagaidāma.

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.