• Federālo rezervju sistēma (FED) ievērojami pazemina procentu likmes
  • Eiropas Centrālā banka (ECB) turpina jūnijā uzsākto procentu likmju samazināšanu
  • Zelts sasniedz visu laiku augstāko līmeni

Septembra mēnesi ir iezīmējusi tālāka konsolidācija finanšu tirgos vienlaicīgi ar nedaudz vājākiem ekonomikas datiem galvenajās ekonomikas jomās. Pateicoties mazākam inflācijas spiedienam, centrālās bankas mēneša gaitā ir paziņojušas par lieliem procentu likmju pazemināšanas pasākumiem, ko ieguldītāji sagaidīja ar mainīgām emocijām – prieku par šķietamajām procentu likmju pieauguma beigām, bet vienlaicīgi izvērtējot palēninātās ekonomiskās aktivitātes sekas.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss) ir pieaugusi par 1,69%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss) ir pieaugusi par 6,45%. Šajā pašā laika posmā ir pazeminājies obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam pazeminoties līdz 3,79% no 3,9% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam pazeminoties līdz 2,12% no 2,3% pirms mēneša.

FED procentu likmju vērienīgs pazeminājums

ASV Federālo rezervju sistēma pēdējā laikā bija palikusi kā viena no retajām lielajām centrālajām bankām visā pasaulē, kas nebija pazeminājusi procentu likmes, reaģējot uz ekonomiskās aktivitātes pavājināšanos. Taču ieguldītāji strauju procentu likmju lejupslīdi ar lielām cerībām ir gaidījuši jau kopš 2024. gada marta, vēla pavasara/agras vasaras mēnešos krasi pārskatot savas prognozes. Tāpēc, gatavojoties FED procentu likmju pazemināšanai, tirgus noskaņojums atkal atspoguļoja gaidāmo procentu likmju kritumu, lai gan atsevišķi tirgus dalībnieki joprojām izvēlējās piesardzīgu pieeju pēc tam, kad tie tika pārsteigti nesagatavoti ar straujajām prognožu izmaiņām gada sākumā. Tomēr procentu likmju samazinājums bija vērā ņemams. Septembra vidū Federālo rezervju sistēma pievienojās citām pasaules centrālajām bankām, pazeminot procentu likmes par veseliem 0,50% līdz jaunam līmenim 4,75%–5%. Turklāt sakarā ar šo pēdējo lēmumu Federālo rezervju sistēma ir atjauninājusi savas prognozes, tādējādi paužot prognozes par zemākām procentu likmēm šajā un nākamajā gadā.

ECB nostiprina ieņemto kursu

Vēl pirms ASV tik ļoti gaidītā FED lēmuma Eiropas Centrālā banka ir īstenojusi jau otro procentu likmju pazemināšanu, politikas mīkstināšanas ciklu uzsākot jau vasaras sākumā. Dažām no galvenajām eirozonas ekonomikām atrodoties uz recesijas sliekšņa un samazinoties inflācijas spiedienam, no Eiropas politikas veidotājiem lielākoties tika gaidīts procentu likmju pazemināšanas tendences turpinājums. Tomēr, tāpat kā kolēģi Atlantijas okeāna otrā krastā, ECB ir nepārprotami norādījusi, ka turpmākie lēmumi ļoti lielā mērā būs atkarīgi no makroekonomiskajiem rādītājiem, un ka turpmākie procentu likmju pazemināšanas pasākumi nav iepriekš noteikti.

Vienā vai otrā veidā tas būtībā nozīmē, ka centrālās bankas globāli pilnībā atrodas procentu likmju pazemināšanas ciklā, kas veicinās papildu monetāros stimulus ekonomiskajai aktivitātei visā pasaulē. Neskatoties uz šo apstākli, lielākā daļa centrālo banku politikas veidotāju regulāri atgādina, ka tie tuvākajā nākotnē neprognozē nulles/negatīvu procentu likmju atgriešanos, tāpēc tirgus dalībniekiem ir jāsaglabā piezemētas cerības par to, cik daudz procentu likmes reāli varētu samazināties tuvākajos gados. 

Zelts spīd

Pēdējā laikā pasaules ekonomika ir cietusi no inflācijas radītā spiediena un ģeopolitiskiem riskiem, ko no jauna ir uzkurinājis karš Ukrainā un ir vēl vairāk eskalējis Izraēlas-Hamās konflikts Tuvajos Austrumos. Šajos apstākļos konservatīvi noskaņotie ieguldītāji meklē šķietami drošu ieguldījumu iespējas, kam vajadzētu saglabāt savu vērtību, neskatoties uz politisko un ekonomisko nenoteiktību. Zelts tradicionāli ir bijis viens no šādiem drošu ieguldījumu instrumentiem. 2023. gada izskaņā tā tirgus cena pārspēja iepriekšējo augstāko rādītāju aptuveni 2000 USD par unci apmērā, un kopš tā brīža zelta vērtība ir turpinājusi pieaugt. Centrālajām bankām šobrīd stabili darbojoties procentu likmju pazemināšanas režīmā (un pazeminoties potenciālo alternatīvo ieguldījumu ienesīgumam), atsevišķi ieguldītāji zeltā to acīmredzot uztvēra kā vēl vienu mājienu vēl vairāk palielināt šī dārgmetāla vērtību. Septembra beigās zelta cena bija tuvu visu laiku augstākajam rādītājam, sasniedzot 2634 USD par unci, šajā gadā vien pieaugot par vairāk nekā 25%.

Zelta cena, USD par unci

Avots: Investing.com

Tirgus pārskats

Ņemot vērā salīdzinoši vājo ekonomikas datu plūsmu un inflācijas pazemināšanos, tirgus dalībnieki savu ieguldījumu sadalījumā šķietami dod priekšroku investīcijām, kas ir noturīgākas recesijas gadījumos. Šāda nostāja ir daļēji pamatojama ar centrālo banku novērtējumiem attiecībā uz ekonomisko aktivitāti un attiecīgiem lēmumiem saistībā ar monetāro politiku. Prognozējot potenciāli nestabilu politisko sezonu ASV rudenī, uzskatām, ka ievērojama tirgus dalībnieku daļa varētu vēlēties ierobežot svārstību risku, tādējādi rudens mēnešos turpinot salīdzinoši konservatīvāku pieeju attiecībā uz ieguldījumiem.

* Dūja ir politikas veidotājs, kas atbalsta zemākas procentu likmes un mīkstāku monetāro politiku kopumā.

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.