• Jaunā ASV prezidenta administrācija nosprauž kursu
  • Tirgi noslēdz mēnesi ar centrālo banku lēmumiem
  • Bažas par MI izmaksām rada triecienu tehnoloģiju uzņēmumu akcijām

Jaunā gada pirmais mēnesis sākās uz piesardzīgas nots, finanšu tirgiem cenšoties nospraust skaidru virzienu pēc svārstīgajām decembra beigām. Ieguldītāji balansēja ar nenoteiktību ap lēmumiem par nākotnes procentu likmēm. Agrīno optimismu veicināja stabili nodarbinātības dati un spēcīgi peļņas rādītāji, taču jau mēneša vidū palielinājās svārstīgums, centrālajām bankām uzsverot rūpīgu pieeju procentu likmju izmaiņām. Šī optimisma un piesardzības kombinācija noveda pie nevienmērīga tirgus snieguma visa mēneša garumā.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss EUR valūtā) ir pieaugusi par 3.13%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss EUR valūtā) ir pieaugusi par 1.39%. Šajā pašā laika posmā ir nedaudz pazeminājies obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam pazeminoties līdz 4.53% no 4,57% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam palielinoties līdz 2.46% no 2,37% pirms mēneša.

Jaunā ASV vadība atnes tirgus nenoteiktību

Savā pirmajā prezidentūras dienā prezidents Tramps iegāja vēsturē, parakstot rekordlielu skaitu izpildrīkojumu, tādējādi uzstādot jaunu latiņu jebkurai administrācijai. No makroekonomikas viedokļa šie rīkojumi bija vērsti uz četrām galvenajām jomām: enerģētika, imigrācijas reforma, tarifi un tehnoloģijas. Jāņem vērā, ka daudzas no pieņemtajām politikām bija krietni mērenākas nekā bija gaidīts, kas akciju tirgiem sniedza atvieglojuma sajūtu. Zināms tirgus svārstīguma līmenis var būt sagaidāms, ieviešot politiku papildu atjauninājumus.

Ir sagaidāms, ka administrācijas gaidāmie ierosinājumi būs vērsti uz tarifu ieviešanu un tās plašākās uz izaugsmi vērstās stratēģijas virzīšanu, ietverot deregulāciju un nodokļu samazināšanu. Lai gan pirms prezidenta inaugurācijas dienas tarifu jautājums bija būtisks tirgū valdošo bažu aspekts, administrācija ir tikai devusi mājienus par saviem plāniem, pagaidām neīstenojot tūlītējus pasākumus. Šis apstāklis liecina par potenciāli piesardzīgāku pieeju politikas veidošanai nekā tirgus dalībnieki iepriekš baidījās. Tarifu jautājumi, visticamāk, būs koncentrēti uz konkrētām nozarēm vai uzņēmumiem kā sarunu rīku, samazinot plašāku tirdzniecības traucējumu risku, lai gan nenoteiktība saglabājas.

Tirgi vēro centrālo banku darbības 

Centrālās bankas joprojām atrodas uzmanības centrā, politikas korekcijām turpinot veidot globālos tirgus. Federālo rezervju sistēma, kā bija prognozēts, saglabāja nemainīgas procentu likmes 4,25%-4,5% robežās, uzturot savu ierobežojošo nostāju, izvērtējot inflācijas tendences. Inflācijas līmenim joprojām esot virs mērķa rādītājiem, rodas iespaids, ka FED nesteidzas atvieglot savu procentu likmju politiku, lai gan procentu likmes vēlāk šī gada gaitā varētu pakāpeniski virzīties uz neitrālāku līmeni. Tikmēr Japānas centrālā banka veica vēsturisku soli, paaugstinot savu īstermiņa politikas procentu likmi līdz aptuveni 0,5%, kas ir šīs procentu likmes būtiskākās izmaiņas 17 gadu laikā. Šis lēmums tika pieņemts, reaģējot uz pieaugošo inflācijas spiedienu, iezīmējot pārmaiņas Japānas Bankas darbības pieejā, panākot līdzsvaru starp kontroli pār inflāciju un ekonomikas stabilitāti. Ņemot vērā atšķirīgos monetārās politikas virzienus, globālie tirgi rūpīgi vēros, kā šīs politikas pārmaiņas ietekmē ekonomikas izaugsmi, uzņēmumu peļņas rādītājus un ieguldītāju noskaņojumu.

Bažas par MI izmaksām izraisa tehnoloģiju uzņēmumu akciju izpārdošanu

Tehnoloģiju uzņēmumu akcijas janvāra beigās piedzīvoja strauju lejupslīdi, Nasdaq indeksam, kas ietver daudzus tehnoloģiju uzņēmumus, pazeminoties par vairāk nekā 3% un S&P 500 indeksam piedzīvojot kritumu par vairāk nekā 1,5%. Tiek uzskatīts, ka šādu akciju izpārdošanu izraisīja ziņas par to, ka Ķīnas MI jaunuzņēmums DeepSeek ir izstrādājis augsti attīstītu MI valodu modeli ar aplēstajām izmaksām zem 6 miljoniem ASV dolāru. Šis paziņojums krasi kontrastē ar Microsoft un Meta paveikto, katram no uzņēmumiem šajā gadā prognozējot izmaksas MI jomā vairāk nekā 60 miljardu ASV dolāru apmērā. Nepārbaudītie DeepSeek paziņotie skaitļi ir radījuši jautājumus par to, vai ASV tehnoloģiju milži nepārtērē līdzekļus un vai tiem nav jāpārskata savu MI ieguldījumu efektivitāte.

Tā rezultātā Filadelfijas pusvadītāju indekss (SOX) piedzīvoja kritumu par 9,2%, kas ir indeksa lielākais procentuālais kritums kopš 2020. gada marta. Tajā pašā laikā VIX indekss, ko bieži dēvē par Volstrītas baiļu mērītāju, pieauga par vairāk nekā 18%, nonākot tuvu savam augstākajam punktam šajā gadā. Neatkarīgi no tā, vai DeepSeek paziņotie skaitļi ir vai nav precīzi, tirgus reakcija norāda uz pieaugošām bažām par tēriņiem MI jomā. Paturot prātā šo apstākli, ieguldītājiem var rasties jautājumi, vai tehnoloģiju milžiem, ņemot vērā to veiktos ieguldījumus, nav jādarbojas ar lielāku efektivitāti.

Nasdaq Composite indekss

Avots: Bloomberg L.P.

Tirgus pārskats

Janvāris finanšu tirgiem atnesa vērā ņemamas pārmaiņas, tirgos valdošo noskaņojumu veidojot centrālo banku lēmumiem, tehnoloģiju nozares svārstīgumam un bažām par ieguldījumiem MI jomā. Lai gan akcijas saskārās ar lielāka spiediena periodiem, it īpaši tehnoloģiju nozarē, plašāki tirgi saglabāja stabilu pozīciju. Ieguldītāji turpina izsvērt prognozes par monetāro politiku, uzņēmumu peļņas rādītājus un straujo attīstību MI jomā kā galvenos aspektus turpmākajiem mēnešiem.

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.