• ASV valdības 10 gadu obligāciju ienesīgums pārsniedz 5 %
  • Spēcīgi darba tirgus dati ASV, ekonomika arvien lielā mērā noturīga
  • Karam Tuvajos Austrumos līdz šim ir bijusi maza tieša ietekme uz tirgiem

Oktobrī finanšu tirgi bija liecinieki joprojām aktuālajam obligāciju cenu kritumam un attiecīgi to ienesīgumu kāpumam. Ironiski, ka investori arvien vairāk pierod pie galveno centrālo banku vairākkārt atkārtotā vēstījuma par procentu likmēm “augstākas ilgāku laiku”, šķiet, koriģējot aktīvu cenas, lai atspoguļotu procentu likmju saglabāšanos augstākā līmenī ne tikai īstermiņā, bet, iespējams, arī ilgākā periodā. Rezultātā ASV Valsts kases 10 gadu obligāciju ienesīgums pirmo reizi daudzu gadu laikā ir sasniedzis 5 % (pirms mēneša – 4.57 %), savukārt Vācijas valsts 10 gadu obligāciju ienesīgums ir nedaudz samazinājies līdz 2.78 % (pirms mēneša – 2.84 %). Līdz ar to attīstīto valstu akciju tirgu indekss MSCI World ir nokrities par 3 %, savukārt attīstības valstu akciju tirgus indekss MSCI Emerging Markets ir samazinājies par 4 %.

Tuvos Austrumus atkal pārņem haoss

Iepriekšējais mēnesis paliks atmiņā ar kārtējo vardarbības uzliesmojumu šķietami nebeidzamajā Izraēlas un palestīniešu konfliktā. Piedzīvojusi vairākkārtējus teroristu uzbrukumus apdzīvotām vietām un pilsētām, Izraēla ir sākusi vērienīgu ofensīvu palestīniešu kontrolētajā Gazas joslā. Tā kā terorakts un atbildes reakcija izcēlās ar upuru skaitu un nodarītiem postījumiem, reģionālās un pasaules lielvaras ir brīdinājušas par konflikta iespējamo izplatīšanos kaimiņvalstīs. Šāda perspektīva acīmredzot ir veicinājusi naftas cenu kāpumu, jo mēneša laikā spriedze saasinājās, lai gan jāatzīst, ka līdz šim konflikts pasaules finanšu tirgus ir ietekmējis maz, tāpēc ievērojami diversificētie ieguldījumu pārvaldes portfeļi ir palikuši lielā mērā neskarti attiecībā uz saspīlējumu Tuvajos Austrumos.

Obligāciju ienesīgums turpina kāpt

Pretēji daudzām prognozēm pirms gada, pasaules ekonomika nemaz tik viegli nepadodas vēsturiski ievērojamajam procentu likmju kāpumam. Par laimi, vadošajos ekonomiskajos reģionos bezdarba līmenis saglabājas spītīgi zemu un IKP pieauguma rādītāji turpina būt pozitīvi, lielākoties virs nulles, lai gan atšķirības starp lielākajiem ekonomiskajiem blokiem joprojām ir ievērojamas. Visvairāk pozitīvo pārsteigumu sagādā ASV ekonomika, kas, spītējot tai mestajiem izaicinājumiem, izrādījusi negaidītu noturību. Lai gan citādi tās varētu būt ļoti apsveicamas ziņas, tirgi tomēr koncentrējas uz centrālo banku pastāvīgo cīņu ar inflāciju. Raugoties caur šo prizmu, noturīga ekonomiskā aktivitāte un blīvais darba tirgus var liecināt par turpmāku atbalstu augstam inflācijas līmenim, kā dēļ centrālās bankas varētu ilgāk saglabāt pašreizējās augstās procentu likmes vai pat apsvērt to paaugstināšanu. Tāpēc lielākoties optimistiskie pārsteigumi ekonomikā dažiem investoriem radīja aizdomas, ka šīs norises galu galā tiešām varētu novest pie “augstākām procentu likmēm ilgāku laiku”. Kamēr obligāciju ienesīguma likmes sasniedza iepriekš minētos augstumus, investori atradās strauju strukturālu izmaiņu režīmā, šķiet, koriģējot savas iepriekšējās gaidas, ka procentu likmes saglabāsies augstas tikai ceturksni vai divus.

1. diagramma – ASV valsts kases 10 gadu obligāciju ienesīgums

Avots: Investing com

Uzņēmumi ziņo par ceturkšņa rezultātiem

Oktobrī uzņēmumi ziņoja par 2023. gada 3. ceturkšņa rezultātiem, kas savukārt ietekmēja finanšu tirgu dinamiku. Gaidas attiecībā uz šīs sezonas rezultātiem nebija pārāk augstas, un ekonomiskās aktivitātes bāzes efektam būtu bijis jāizskatās mazāk problemātiskam, jo 2022. gada otrajā pusē daudzi uzņēmumi sāka ziņot par zemākām prognozēm apvienojumā ar lēnākiem pārdošanas apjomiem un mazāku peļņu, tāpēc salīdzinājumā varētu pat būt vērojams zināms uzņēmējdarbības aktivitātes kāpums. Tomēr tirgus jau bija gaidījis kādu optimistisku pavērsienu uzņēmumu pārskatos, jo akciju cenu vērtības pēdējos mēnešos lielākoties bija saglabājušās augstākas. Citiem vārdiem sakot, pārskatu iesniegšanas periodā, visticamāk, saglabāsies optimisms, taču tas jau var būt iecenots pašreizējos novērtējumos. Šīs gaidas ir vismaz daļēji piepildījušās, lai gan uzņēmumu pārskatu iesniegšanas periods vēl nebija beidzies, kad šis raksts tika sagatavots publicēšanai. 

Tirgus novērtējums

Luminor Ieguldījumu pārvaldes komanda novēro, ka pieaug obligāciju konkurētspēja salīdzinājumā ar akcijām. Tas galvenokārt skaidrojams ar obligāciju ienesīguma pieaugumu. Lai gan akciju paredzamā atdeve krietni pārsniedz palielināto obligāciju ienesīgumu, joprojām neskaidro globālās ekonomiskās aktivitātes perspektīvu dēļ ir vēlams nedaudz konservatīvāks tirgus pozicionējums, mazliet lielāku priekšroku dodot fiksēta ienākuma vērtspapīriem.   

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.