• Akciju cenas strauji kāpj
  • Inflācija turpina samazināties
  • Mazumtirgotāju izaicinājumi
  • Japānas atgriešanās

Nekas nemaina tirgus noskaņojumu efektīvāk par pieaugumu finanšu tirgos vairākas tirdzniecības sesijas pēc kārtas. Novembra mēneša laikā akcijas ir strauji atguvušās pēc korekcijas, un galvenie akciju indeksi ir noskaņoti pārspēt šogad jau sasniegtās virsotnes. Šobrīd, šķiet, ka makroekonomiskie dati investorus apmierina – tie nav ne pārāk optimistiski, ne arī pārāk pesimistiski. Tas palīdzējis akciju tirgiem uzlēkt līdz augstākajam līmenim pēdējo pāris mēnešu laikā un pagaidām aizmirst par oktobrī vērojamo finanšu tirgus korekciju.

Rezultātā attīstīto valstu akciju tirgu indekss MSCI World ir piedzīvojis 5,96 % pieaugumu, savukārt attīstības valstu akciju tirgu indekss MSCI Emerging Markets ir pieaudzis par 4,63%. Tikmēr ASV obligāciju ienesīgums ir būtiski samazinājies, ASV Valsts kases 10 gadu obligāciju ienesīgumam sarūkot līdz 4,3% (pirms 1 mēneša – 4,93%). Līdzīgi arī Vācijas 10 gadu obligāciju ienesīgums samazinājās līdz 2,45% (pirms mēneša – 2,83%). Šie rādītāji atspoguļo, ka nākotnē vairs netiek sagaidītas tik augstas procentu likmes.

Cerībā uz Federālās rezervju sistēmas (FRS) pauzi, novembrī pieaug cenas 

Būtisks faktors, kas noteica šī novembra kāpumu gan akciju, gan obligāciju tirgū, ir inflācijas spiediena mazināšanās līdz ar darba tirgus atdzišanas pazīmēm, kas stiprina pārliecību, ka FRS, visticamāk, vairs necels procentu likmes. Pēc zemākā pamatinflācijas rādītāja vairāk nekā divu gadu laikā tirgi ātri pielāgojās, atmetot gaidas par procentu likmju paaugstināšanu decembrī un iecenojot agrāku procentu likmju samazināšanas sākumu.

ASV Valsts kases 2 gadu obligāciju ienesīgums tagad ir noslīdējis zem 5%, savukārt 10 gadu obligāciju ienesīgums nokritās zem 4,4%, kas ir zemākais līmenis kopš septembra. Lai gan nesenais procentu likmju kāpums, visticamāk, ir sasniedzis augstāko punktu, centrālās bankas, visticamāk, neatbalstīs agresīvas gaidas attiecībā uz FRS politikas mīkstināšanu, tāpēc obligāciju ienesīguma turpmākais kritums var būt ierobežots.

Inflācija turpina samazināties

Pēc īslaicīga lēciena vasaras beigās, inflācija oktobrī turpināja samazināties. Pagājušajā mēnesī patēriņa cenu indekss (PCI) ASV nemainījās, gada rādītājam sarūkot no 3,7% līdz 3,2%, ko daļēji veicināja degvielas cenu kritums. Naftas cenas salīdzinājumā ar septembrī sasniegto augstāko līmeni samazinājās par 17%, un, iespējams, saglabāsies kā inflāciju mazinošs faktors arī turpmākajos mēnešos. Arī pamatinflācijas indekss (neietverot pārtikas un enerģijas cenas), ko uzskata par precīzāku tendenču rādītāju, saruka no 4,1% līdz 4%. Lai gan joprojām rādītājs ir augstāks par FRS noteikto mērķi, šis bija zemākais rādītājs pēdējo divu gadu laikā. Arī eirozonā ir līdzīgs noskaņojums, gada inflācijai oktobrī samazinoties līdz 2.9% atzīmei, kas atbilda sākotnējām aplēsēm un bija zemāka salīdzinājumā ar 4,3% septembrī. 

Pielāgojoties patērētāju tendencēm

Ekonomiskā spiediena un paaugstinātas inflācijas vides dēļ ASV pastāv bažas par to, cik strauji samazinās patērētāju izdevumi par sekundārajām patēriņa precēm. Par šo bažu nopietnību uzskatāmi liecināja viena no ASV lielāko mazumtirgotāju – Target Corporation – akciju cena. Kopš mazumtirdzniecības uzplaukuma Covid-19 pandēmijas laikā Target Corporation akciju vērtība bija samazinājusies uz pusi, un šogad tika novērots kritums par vēl 30%, vismaz daļēji sakarā ar iepriekš minētajām bažām par patērētāju tēriņu apjomu.

Tāpēc nesenais paziņojums par peļņas rādītājiem, kas ir labāki nekā gaidīts, un lielāku optimismu par gaidāmo svētku iepirkšanās sezonu, varētu radīt lielāku pārliecību ne tikai uzņēmuma akcionāru starpā, bet arī plašākas ASV ekonomikas kontekstā, kuras patēriņa tempi varētu būt bijuši pārlieku pesimistiski novērtēti. Ilustrējot ASV patērētāju stāsta pozitīvā pārsteiguma potenciālu, uzreiz pēc jaunumiem vienā tirdzniecības sesijā Target Corporation akciju cenu pakāpās par 17%.

Japānas atgriešanās

Trīs desmitgades Japānas ekonomika stagnēja zemas izaugsmes, zemas inflācijas un zemu procentu likmju kombinācijas rezultātā, taču šobrīd Japānas akciju indeksi ir pēdējo gadu desmitu augstākajā līmenī (izsakot Japānas jenās), šķietami liecinot par pozitīvām vēsmām ekonomikā. Vismaz daļēji šī veiksmes stāsta pamatā ir vēsturiski zemā Japānas jenas vērtība attiecībā pret citām lielākajām pasaules valūtām, kas likumsakarīgi padara uz eksportu orientētus Japānas uzņēmumus daudz konkurētspējīgākus un pievilcīgākus. Tomēr šo augšupeju veicina arī citi faktori, proti, stabila makroekonomiskā vide, gadiem ilgās deflācijas beigas, kā arī starptautisko investoru interese, kas kopumā ļauj secināt, ka līdzšinējam veiksmes stāstam ir ne viens vien iemesls. Būtisks šīs optimistiskās tendences katalizators ir Japānā notiekošā korporatīvās pārvaldības reforma, kas vērsta uz to, lai padarītu Japānas uzņēmumus pievilcīgākus ārvalstu investīcijām. Lai gan nav zināms, vai šis pozitīvais impulss radīs paliekošas pārmaiņas ekonomiskajā vidē, kopumā Japānas perspektīvas ir ievērojami gaišākas nekā iepriekš. Ja novērotās tendences turpināsies, tas potenciāli varētu liecināt par konstruktīvu ideju vēl lielākai diversifikācijai portfeļos.

Nikkei 225 Total Return EUR hedged indekss

Avots: Bloomberg L.P.

Tirgus novērtējums

Raugoties nākotnē, finanšu tirgi, visticamāk, joprojām būs nobažījušies par gauso ekonomikas izaugsmi, paaugstinātiem ģeopolitiskajiem riskiem un augstāku procentu likmju radītajām sekām. Neraugoties uz šiem izaicinājumiem, ilgtspējīgāka tirgus dalībnieku viedokļa maiņa ir arī potenciāla iespēja. Šī brīža apstākļi arī atspoguļo mūsu  kopumā neitrālo skatījumu pašreizējās nenoteiktības apstākļos. Pozitīvi vērtējams tas, ka augstākas procentu likmes ir padarījušas fiksēta ienākuma vērtspapīru daļu portfeļos pievilcīgāku, īpaši, ja situācija saglabāsies neskaidra un ekonomiskā aktivitāte kļūs gausāka salīdzinājumā ar pašreizējo līmeni. 

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.