• Francijas valdība brūk, obligāciju ienesīgums turpina pieaugt
  • Dienvidkorejas karš, kas nekad nenotika, rada tirgos apjukumu
  • Eiropas Centrālā banka (ECB) saglabā procentu likmju pazemināšanas tempu
  • Federālo rezervju sistēma (FED) pārsteidz investorus

Decembra pirmā puse ir izvērtusies jau tradicionāli spēcīgs periods finanšu tirgiem, kas atnesa ne mazums svētku noskaņu un lika investīciju tirgus dalībniekiem būt optimistiskiem. Neskatoties uz politiskām drāmām vai retiem vilšanos izraisošiem makroekonomiskiem rādītājiem, finanšu tirgos turpinājās kāpums un tirgi lielākoties ir saglabājuši salīdzinoši zemu svārstīgumu, ko ir iedvesmojis tirgus vadošo sektoru pārliecinošais sniegums. Taču tikai dažas dienas pirms Ziemassvētkiem FED ir paziņojusi savus plānus nākamgad palēnināt procentu likmju pazemināšanas tempu, radot nemieru finanšu tirgos.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss EUR valūtā) ir samazinājusies par 0.74%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss EUR valūtā) ir palielinājusies par 1.86%. Šajā pašā laika posmā ir pieaudzis obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam palielinoties līdz 4.57% no 4.18% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam pieaugot līdz 2.37% no 2.08% pirms mēneša.

Francijas valdība piedzīvo sabrukumu, obligāciju ienesīgums pārspēj Grieķiju

Šķiet, ka jau vairākus mēnešus pēc kārtas uzmanības centrā atrodas Francijas prezidenta Emanuela Makrona tieši pirms vasaras olimpiskajām spēlēm uzņemtais risks Francijas premjerministra iecelšanas kontekstā. Lai gan vadīt mazākuma valdību prezidents izvēlējās mēreno Mišelu Barnjē (bijušais Brexit pārrunu vedējs no ES puses), esošais politiskais strupceļš ir izrādījies pārāk izaicinošs pat tik pieredzējušam politiķim. Tā kā pēc parlamenta vēlēšanām Francijas parlamentā šķietami trūkst politiskās gribas ierobežot tēriņus, Barnjē priekšlikumi samazināt izdevumus un sabalansēt budžetu tika uzņemti ar pretestību un rezultātā noveda pie balsojuma par neuzticības izteikšanu. Šāda situācijas attīstība atstāj Franciju bez iespējām uz reformām un šķietami iestrēgušu ar milzīgu robu budžetā un arvien mazāk idejām tā aizpildīšanai. Francijas politiskajai drāmai turpinoties, finanšu tirgi pauž savu nostāju, pārdodot Francijas valdības parāda vērtspapīrus un citus saistītos aktīvus. Ironiski, ka vairāk nekā desmit gadus kopš Grieķijas finanšu krīzes Francijas valsts obligāciju ienesīgums ir apsteidzis Grieķijas valsts obligāciju ienesīgumu, jo ieguldītāji acīmredzot ir arvien vairāk nobažījušies par Francijas finansēm.

Grieķijas un Francijas 10 gadu valdības obligāciju ienesīgums


Avots: Investing.com

Apjukums tirgos saistībā ar Dienvidkorejā izsludināto karastāvokli

Otrā pasaules pusē – Dienvidkorejā – politiskā drāma decembra sākumā iegāja iepriekš neapgūtā teritorijā. Prezidents Juns Sukjols ir negaidīti izsludinājis valstī karastāvokli, lai risinātu iespējamos draudus no kaimiņvalsts Ziemeļkorejas puses. Vismaz teorijā tas nozīmētu, ka iepriekš funkcionējošā demokrātiskā sistēma tiktu ierobežota, koncentrējot varu vienas personas rokās un palielinot armijas klātbūtni sabiedrībā. Taču sarežģījums ir apstāklī, ka konkrētajā brīdī nebija vērojamu draudu no Ziemeļkorejas puses, un plašs valsts politikas veidotāju loks iebilst pret šādu lēmumu. Apjukums ir sasniedzis savu virsotni, parlamenta locekļiem izlaužoties cauri karavīru rindām, lai nobalsotu pret karastāvokli nieka dažas stundas pēc tā izsludināšanas. Baidoties no virzīšanās arvien bīstamāka un neprognozējamāka scenārija virzienā, Dienvidkoreja ir piedzīvojusi ļoti svārstīgas finanšu tirgus reakcijas, Kospi akciju indeksam dažu dienu laikā nokrītot par vairāk nekā 5% un Dienvidkorejas vonas vērtībai valūtas tirgū strauji krītoties. Ņemot vērā, ka Dienvidkorejas tirgus ieguldījumu portfeļos veido būtisku jauno tirgu pozīciju daļu, dabīgi, ka ieguldītāji cieši sekos aktuālajai situācijai, lai izvērtētu šī paaugstinātā apjukuma ietekmi vidējā termiņā visādi citādi Āzijas veiksmes stāstā.

ECB veic vēl vienu procentu likmju pazemināšanu

Pieskaņojoties decembra vidus svinīgajām noskaņām, Eiropas Centrālā banka ir paziņojusi par savu lēmumu jau ceturto reizi šajā gadā pazemināt procentu likmes. ECB galvenā noguldījumu procentu likme tika pazemināta par 0,25% uz jauno līmeni 3%, tādējādi norādot uz centrālās bankas īstenotu papildu grūdienu ekonomikas stimulēšanai. Preses konferencē komentējot šo lēmumu, ECB pārstāvji ir pauduši nodomu turpināt procentu likmju pazemināšanu līdz mazāk ierobežojošam līmenim. Tā kā ieguldītāji šobrīd jau ir samērā pieraduši pie regulāras ECB procentu likmju pazemināšanas, tirgus dalībnieku uzmanība tiks pievērsta iespējamajam procentu likmju mērķa līmenim. Kamēr vidēja termiņa procentu likmju mērķa līmenis acīmredzami nav zināms, daudzi tirgus dalībnieki prognozē, ka galvenā eirozonas procentu likme ar laiku pietuvosies 1,75–2,5% līmenim.

FED Ziemassvētku laikā sper agresīvus soļus

Tikmēr Atlantijas okeāna otrā krastā FED ir pieņēmusi šķietami tikpat prognozējamu lēmumu pazemināt procentu likmes jau trešo reizi pēc kārtas uz jauno 4,25–4,5% līmeni. Lai gan šāds lēmums pats par sevi bija prognozējams, Federālo rezervju sistēma ir pārsteigusi tirgus nesagatavotus, aktualizējot savus plānus nākamajam gadam. Saskaņā ar aktualizētajām prognozēm ASV centrālā banka nākamajā gadā plāno pazemināt procentu likmes divas reizes katru reizi par 0,25%. Tas ir mazāk nekā sagaidīja daļa tirgus dalībnieku, jo daudzi no tiem 2025. gadā prognozēja likmju pazemināšanu trīs reizes katru reizi par 0,25%. Ņemot vērā, ka nedaudz mainītā FED nostāja norāda uz to, ka nākamajā gadā būs sagaidāms mazāks monetārais stimuls nekā prognozēts, tirgi ir būtiski reaģējuši uz šo situāciju, S&P 500 indeksam zaudējot visu mēneša pirmās puses pieaugumu, vienas sesijas laikā nokrītot par gandrīz 3%, savukārt ASV dolāra vērtība pret citām valūtām ir piedzīvojusi kāpumu, tādējādi atspoguļojot augstākas prognozētās valūtas procentu likmes.

Tirgus pārskats

Neskatoties uz politiskiem izaicinājumiem, ieguldītāju optimisms šķietami ir saglabājies, šādu optimismu galvenokārt sekmējot centrālo banku regulāri īstenotajiem procentu likmju pazemināšanas pasākumiem. Ņemot vērā iepriekš minēto, jebkādas monetārās politikas izmaiņas var būtiski ietekmēt un ietekmēs tirgus, jo ieguldījumu portfeļus ietekmē aktīvu cenu un valūtu svārstības. Skatoties nākotnē, finanšu tirgu dalībnieki rūpīgi vēros turpmākās vadošo uzņēmumu finanšu rezultātu tendences, lai izvērtētu turpmāko virzību. Īpaša uzmanība tiks pievērsta arī centrālo banku politikai, lai novērtētu tās ietekmi uz fiksētā ienākuma sadaļu portfeļos.
 

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.