• ASV prezidenta vēlēšanas rada lielāku skaidrību nekā gaidīts
  • Uzņēmumu rezultāti atspoguļo noturību
  • PMI indeksi rāda mainīgu uzņēmumu aktivitāti dažādos reģionos

Novembris tirgos ieviesa tik ļoti gaidīto skaidrību, zināmam ASV prezidenta vēlēšanu iznākumam mazinot nenoteiktību un sekmējot spēcīgu tirgu augšupeju. Uzņēmumu peļņas rādītāji atspoguļoja pozitīvu tendenci, tādējādi vēl vairāk palielinot pārliecību par ekonomikas noturību kopumā. Tajā pašā laikā globālie finanšu dati atklāja arī dažus izaicinājumus, kamēr ASV ekonomika izcēlās ar saviem spēcīgajiem rādītājiem. Tirgiem tuvojoties sezonāli spēcīgam periodam, ieguldītāji lielāko uzmanību pievērš gaidāmajām politikas izmaiņām un ekonomikas tendencēm, kas noteiks to nākamos soļus.

Šo faktoru rezultātā attīstīto tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI World indekss) ir pieaugusi par 7.5%, savukārt attīstības tirgu akciju vērtība (ko mēra MSCI Emerging Markets indekss) ir samazinājusies par 0.9%. Šajā pašā laika posmā ir samazinājies obligāciju ienesīgums, 10 gadu ASV Valsts kases obligāciju ienesīgumam samazinoties līdz 4.18% no 4.28% pirms mēneša, savukārt Vācijas 10 gadu Valsts kases obligāciju ienesīgumam sarūkot līdz 2.08% no 2.4% pirms mēneša.

Vēlēšanu rezultātā radītā skaidrība atjauno uzticēšanos tirgum

Vēlēšanu sezona nesa daudzus pavērsienus un pārsteigumus, bet to rezultāti šobrīd lielākoties jau ir nogulsnējušies. Donalda Trampa pārliecinošā uzvara vienlaicīgi ar republikāņu pārņemto kontroli Senātā un Pārstāvju palātā apgāza prognozes par tuvu vai strīdīgu sacīksti. Tuvojoties vēlēšanām, palielinājās tirgus svārstīgums, kas ir bieža parādība nenoteiktos laikos. Tagad, kad skaidrība ir atjaunojusies, svārstīgums ir norimis, un S&P 500 indekss sasniedza vienu no visu laiku spēcīgākajiem pēcvēlēšanu kāpumiem, pieaugot par 2,5%. Lai gan saglabājas neskaidrība attiecībā uz to, kuri vēlēšanu kampaņas solījumi tiks integrēti īstenojamās politikās, kad tie tiks īstenoti un kāda būs to iespējamā ietekme, tirgus pamatrādītāji kopumā saglabājas pozitīvi. Ņemot vērā, ka uzmanība ir pievērsta gaidāmajām politikas izmaiņām, visticamāk, šie pamatrādītāji turpinās noteikt tirgus virzības trajektoriju.

Peļņas rādītāji veicina optimismu

Šī peļņas sezona ir bijusi zīmīga ar stabilu uzņēmumu sniegumu, rezultātiem galvenajās nozarēs kopumā pārspējot prognozes. NVIDIA (vadošais pusvadītāju un mākslīgā intelekta tehnoloģiju uzņēmums) ir uzņēmies vadošo lomu, pasaulē lielākajam uzņēmumam pēc tirgus kapitalizācijas uzrādot spēcīgus peļņas un ieņēmumu izaugsmes rādītājus, ko veicināja pieaugošais pieprasījums pēc MI balstītiem risinājumiem. Pārdošanas apjomam un peļņai uzrādot iespaidīgu izaugsmi, salīdzinot ar iepriekšējo gadu, uzņēmuma nākotnes prognozes norāda uz mērenu izaugsmes palēnināšanos. Arī citi korporatīvie milži ir paziņojuši pārliecinošus rezultātus, atspoguļojot noturību patērētāju izdevumu tendencēs un stabilu pieprasījumu. Taču atsevišķos gadījumos uzņēmumu vadības piesardzīgi izteiktās nākotnes perspektīvas norāda uz pastāvošu nenoteiktību attiecībā uz ekonomikas apstākļiem un nākotnes pieprasījuma tendencēm. Kopumā uzņēmumu ziņotie rezultāti ir pastiprinājuši uzticēšanos pamatā esošajai ekonomikas spēcīgajai pozīcijai, lai gan tirgi turpina būt uzmanīgi attiecībā uz galveno izaugsmes virzītājspēku potenciālu palēnināšanos.

Mainīgi signāli globālajās PMI tendencēs

S&P Global iepirkumu vadītāju indeksa (PMI) pēdējie novembra dati izceļ globālajos tirgos pastāvošās ekonomiskās problēmas. Eirozonas kombinētais PMI nokrita līdz 48,1, kas ir zemākais rādītājs kopš janvāra, signalizējot par lejupslīdi (rādītāji zem 50 norāda uz sarukšanas tendenci). Reģiona lielākā ekonomika Vācija ir bijusi galvenā šīs lejupslīdes virzītāja, tās kombinētajam PMI nokrītot līdz 47,3 un saglabājot lejupejošu tendenci jau kopš jūnija. Rūpniecības nozares vājums turpina radīt lielu ietekmi, gan Vācijas, gan eirozonas rūpniecības PMI indeksam sarūkot jau kopš 2022. gada vidus. Turpretī ASV ekonomika izceļas ar savu spēcīgo pozīciju, kombinētajam PMI novembrī pieaugot līdz 55,3, kas ir 31 mēneša augstākais rādītājs, ko ir sekmējis spēcīgs sniegums pakalpojumu nozarē. Šīs kontrastējošās tendences uzsver ASV ekonomikas salīdzinošo noturību, kas turpina pārspēt daudzus starptautiskos tirgus.

Iepirkumu vadītāju indekss (Purchasing Managers' Index – PMI): ASV, Eirozona un Vācija (Jan 2022 – Nov 2024)

Avots: Investing.com

Tirgus pārskats

Veidojoties pēcvēlēšanu ekonomiskajai ainavai, tirgi gatavojas fokusēties uz ilgtermiņa pamatrādītājiem, ko atbalsta stabili ekonomiskie apstākļi un peļņas pieaugums, ASV uzņemoties vadību. Lai gan augšupejošā tendence var palēnināties pēc spēcīgā kāpuma kopš 2022. gada oktobra, novembrim un decembrim vēsturiski ir raksturīgs spēcīgs sniegums, it īpaši vēlēšanu gados. Taču šobrīd tirgi daudzas investoriem tīkamas lietas, visticamāk, jau ir iecenojuši, tādējādi politikas nenoteiktība var izraisīt periodiskas svārstības, taču, pieņemot, ka nav gaidāmi lieli triecieni, izaugsmi veicinošai politikai un noturīgai ekonomikai vajadzētu sniegt stabilu pamatu tirgu tālākai virzībai. Visticamāk, ka tirgus dalībnieki rūpīgi vēros ekonomikas datus un politikas norises, lai prognozētu tirgus turpmāko virzību.
 

ATRUNA

Brīdinājumi

  • Šī mārketinga komunikācija nav investīciju pētījumus un tā nav sagatavota atbilstoši standartiem, kas ir piemērojami neatkarīgam investīciju pētījumam.
  • Šī mārketinga komunikācija neierobežo un neaizliedz bankai vai kādam tās darbiniekam no veikt darbības pirms tās izplatīšanas.

Mārketinga komunikācijas izcelsme

Šī mārketinga komunikācija ir radīta Portfeļa pārvaldības daļā (turpmāk tekstā — PPD), Luminor Bank AS (reģ. Nr. 11315936, juridiskā adrese Liivalaia 45, 10145, Tallina, Igaunijas Republika, ko Latvijā pārstāv Luminor Bank AS Latvijas filiāle, reģ. Nr. 40203154352, adrese Skanstes iela 12, LV-1013, Rīga, turpmāk tekstā - Luminor), nodaļā. PPD nodarbojas ar diskrecionāras portfeļu pārvaldības pakalpojumu sniegšanu Luminor klientiem.

Uzraudzības iestāde

Luminor kā kredītiestādi uzrauga Latvijas Finanšu un kapitāla tirgus. Turklāt Luminor uzrauga arī Eiropas Centrālā banka (ECB), kas šādu uzraudzību veic vienotā uzraudzības mehānisma ietvaros, ko veido ECB un valsts līmeņa atbildīgās iestādes (padomes regula (ES) 1024/2013 — regula par vienoto uzraudzības mehānismu). Ja vien šajā tekstā nav tieši norādīts pretējais, atsauce uz likumu normām nozīmē tās normas, kas ieviestas Latvijas Republikā.

Publikācijas saturs un avots

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis PPD informatīvos nolūkos. Luminor neuzskata šīs Komunikācijas saņēmējus par klientiem, un neuzņemas atbildību par tās satura lietošanu, kas var nebūt piemērots viņu personīgajām vajadzībām.

PDD viedokļi var atšķirties no Luminor Tirgus nodaļas sniegtajām rekomendācijām vai viedokļiem. Parasti iemesls var būt atšķirīgu investīciju periodu, kuros izmanto specifiskas metodoloģijas, ņemot vērā personīgos apstākļus, piemērojot konkrētus riska novērtējumus, portfeļa apsvērumus vai citus faktorus, rezultāts. Viedokļi, cenu mērķi un aprēķini ir balstīti uz vienu vai vairākām novērtējuma metodēm, piemēram, naudas plūsmas analīzi, daudzu vērtību izmantošanu, pamatā esošo tirgus kustību uzvedības tehnisko analīzi apvienojumā ar tirgus situācijas apsvērumiem, procentu likmes prognozēm, valūtas prognozēm un investēšanas periodu.

Luminor izmanto publiskus avotus, kas pēc tā uzskatiem ir uzticami, taču Luminor nav veicis neatkarīgu to pārbaudi. Luminor negarantē, neapliecina un nesola to precizitāti vai pilnīgumu. Visas investīcijas ir riskantas un tās var nest gan peļņu, gan zaudējumus.

Šī mārketinga komunikācija nav nedz piedāvājums, nedz reklāmpiedāvājums spēkā esošo likumu izpratnē. Investīciju lēmums saistībā ar finanšu instrumentu, finanšu produktu vai investēšanu (turpmāk tekstā — “produkts”) ir jāpieņem, vadoties pēc apstiprināta, publicēta reklāmpiedāvājuma vai pilnīgas aplūkojamā produkta dokumentācijas, vadoties pēc šī dokumenta. Nedz šis dokuments, nedz kāda no tā sastāvdaļām nevar tikt uzskatīta par līguma vai apņemšanās pamatu. Šis dokuments neaizstāj nepieciešamu padomu par finanšu instrumenta, finanšu produkta pirkšanu vai pārdošanu.

Šis nav padoms

Šo mārketinga komunikāciju ir sagatavojis Luminor PPD kā vispārīgu informāciju, un to nevar uzskatīt par investīciju lēmuma vienīgo pamatu. Tā nav uzskatāma par personīgu ieteikumu attiecībā uz konkrētiem finanšu instrumentiem vai stratēģijām. Luminor neuzņemas atbildību par to, kā mārketinga komunikācijas satura saņēmēji to izmanto.

Ja šī mārketinga komunikācija ietver rekomendācijas, tās nav uzskatāmas par objektīvu vai neatkarīgu tajā aplūkoto jautājumu skaidrojumu. Šis dokuments nav uzskatāms par personīgo investīciju padomu, un tajā nav ņemti vērā individuālie tā saņēmēju finanšu apstākļi vai mērķi. Šeit aplūkotie vērtspapīri vai citi finanšu instrumenti var nebūt piemēroti visiem investoriem. Investors uzņemas visus zaudējumu riskus saistībā ar investīciju. Luminor iesaka investoriem neatkarīgi novērtēt katru emitentu, vērtspapīru vai instrumentu, kas šeit aplūkots, un konsultēties ar neatkarīgiem padomdevējiem, ja, viņuprāt, tas ir nepieciešams.

Šajā dokumentā iekļautā informācija nav uzskatāma par padomu saistībā ar nodokļu sekām, ko rada konkrēts investīciju lēmums. Šeit nav sniegts izmaksu un maksu novērtējums attiecībā uz konkrētiem investīciju produktiem. Katram investoram ir pašam jānovērtē nodokļu un citas sava ieguldījuma finansiālais priekšrocības un vājās vietas.

Informācija par risku

Risks, kas saistīts ar ieguldīšanu konkrētos finanšu instrumentos, tostarp tajos, kas minēti šajos dokumentos, kopumā ir augsts, jo to tirgus vērtību ietekmē daudz dažādi faktori. Investīcijas vērtība un tās ienākumi var katru dienu mainīties svarīgu ekonomisko tirgus izmaiņu (tostarp tirgus likviditātes izmaiņu) dēļ. Šeit iekļautās informācijas nolūks nav prognozēt faktiskos rezultātus, kas var būtiski atšķirties no šeit atspoguļotajiem. Pagātnes rādītāji ne obligāti liecina par nākotnē sagaidāmajiem rādītājiem. Izpētot atsevišķus finanšu instrumentus, investors var zaudēt visus vai daļu savu ieguldījumu.

Svarīga informācija par risku saistībā ar investīciju produktiem un investīciju pakalpojumiem ir pieejama šeit.

Interešu konflikti

Lai izvairītos no potenciāliem interešu konfliktiem, kā arī pārvaldītu personīgo konta darbības un/vai iekšējo tirdzniecību?, Luminor darbiniekiem ir jāievēro iekšējos noteikumus par saprātīgu ētikas kodeksu, nepublicētu pētījuma materiālu un personiskā konta darbību?. Iekšējie noteikumi ir sagatavoti atbilstoši spēkā esošajiem likumiem un attiecīgajiem rūpniecības standartiem. Luminor atlīdzības politika nerada saikni starp ienākumiem no kapitāla tirgu aktivitāti un atsevišķo darbinieku atlīdzību.

Mārketinga komunikācijas pieejamība nav saistīta ar veikto darbību summu vai to apjomu.

Šis materiāls ir sagatavots atbilstoši Luminor interešu konfliktu politikai, ko var aplūkot šeit.

Izplatīšana

Šo mārketinga komunikāciju nedrīkst nodot vai izplatīt Amerikas Savienotajās Valstīs vai Kanādā vai to teritorijās vai piederošajās teritorijās, un to nedrīkst nodot ASV vai Kanādā dzīvojošai personai. Dokumentu nedrīkst dublēt, reproducēt un (vai) izplatīt bez Luminor iepriekšējas rakstiskas piekrišanas.